
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1744109-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 9POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.3971
3.971
25
0.39558
9.8895
50
0.38551
19.2755
100
0.330695
33.0695
250
0.299136
74.784
500
0.282511
141.2555
1000
0.247618
247.618
2500
0.244292
610.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Economy Power |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 1 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Blue |
| Insulation Height | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1744109 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 9 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.145" (3.68mm) |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.567" (14.40mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.303" (7.70mm) |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4µin (1.00µm) |