
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1744427-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.59755
5.9755
25
0.59546
14.8865
50
0.57532
28.766
100
0.48241
48.241
250
0.452238
113.0595
500
0.427101
213.5505
1000
0.374338
374.338
2500
0.354246
885.615
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Economy Power |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide, Glow Wire Compliant |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | - |
| Insulation Height | 0.472" (12.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1744427 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.142" (3.60mm) |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.567" (14.40mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.306" (7.77mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4µin (1.00µm) |