
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1747052-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 7.92MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.78375
7.8375
100
0.64524
64.524
500
0.586606
293.303
1000
0.507243
507.243
5000
0.434786
2173.93
10000
0.414076
4140.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Grace Inertia, GIC |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial |
| Contact Type | Tab |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.312" (7.92mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300VAC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Red |
| Insulation Height | 0.571" (14.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1747052 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |