
Weidmüller
Product No:
1748210000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.5045
11.5045
10
10.12415
101.2415
25
9.54902
238.7255
50
9.08884
454.442
100
8.91632
891.632
250
7.76587
1941.4675
500
7.478229
3739.1145
1000
7.190616
7190.616
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate B2L |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 10.3A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 250 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.618" (15.70mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 14 |
| Positions Per Level | 7 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-1mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |