
Weidmüller
Product No:
1748220000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.179
12.179
10
10.71885
107.1885
25
10.1099
252.7475
50
9.62274
481.137
100
9.440055
944.0055
250
8.221946
2055.4865
500
7.917433
3958.7165
1000
7.61291
7612.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate B2L |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 10.3A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 250 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.618" (15.70mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 16 |
| Positions Per Level | 8 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-1mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |