
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
176153-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 3POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.653
1.653
10
1.50765
15.0765
100
1.34406
134.406
500
1.202966
601.483
1000
1.07672
1076.72
5000
0.965333
4826.665
10000
0.91902
9190.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | EI |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 1 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC, 350VDC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.264" (6.70mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 176153 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.142" (3.60mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | - |
| Contact Length - Mating | 0.295" (7.49mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |