
Phoenix Contact
Product No:
1778845
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.3718
13.718
50
1.31233
65.6165
100
1.27661
127.661
250
1.193086
298.2715
500
1.09763
548.815
1000
1.014116
1014.116
2500
0.969361
2423.4025
5000
0.93366
4668.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | COMBICON PTSM |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 5 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 6A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.197" (5.00mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 6mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 20-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-0.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |