
Phoenix Contact
Product No:
1778861
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
2.0805
20.805
50
2.02407
101.2035
100
1.891735
189.1735
250
1.7404
435.1
500
1.60797
803.985
1000
1.536986
1536.986
2500
1.47459
3686.475
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | COMBICON PTSM |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 5 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 6A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.197" (5.00mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 6mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 20-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-0.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |