
Weidmüller
Product No:
1794550000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.244
5.244
10
3.9976
39.976
25
3.74376
93.594
50
3.32785
166.3925
100
3.255555
325.5555
250
3.00238
750.595
500
2.712991
1356.4955
1000
2.405514
2405.514
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate S2L |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 10A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 160 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.559" (14.20mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | IP10 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 10 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |