18-3513-11H
Aries Electronics
Product No:
18-3513-11H
Manufacturer:
Aries Electronics
Description:
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
User Guide
Mfr Aries Electronics
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Series Lo-PRO®file, 513
Package Bulk
Features Closed Frame
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Resistance -
Base Product Number 18-3513
Contact Finish - Post Gold
Current Rating (Amps) 3 A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Material - Post Brass
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)