
Phoenix Contact
Product No:
1805559
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.843
1.843
10
1.7613
17.613
50
1.71361
85.6805
100
1.60151
160.151
250
1.473412
368.353
500
1.361293
680.6465
1000
1.301262
1301.262
2500
1.25229
3130.725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON PTS |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - IEC | 10A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 600 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.461" (11.70mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 8mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |