
Phoenix Contact
Product No:
1844594
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.688
6.688
10
6.3973
63.973
50
6.22307
311.1535
100
5.815995
581.5995
250
5.350742
1337.6855
500
4.943629
2471.8145
1000
4.725538
4725.538
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | COMBICON DFMC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Current - UL | 6 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 6A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 160 V |
| Product Status | Active |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Number of Levels | 2 |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Header Orientation | - |
| Number of Positions | 8 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Gold |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 20-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-0.5mm² |