Home / Tape / 1.875-5-RP45
1.875-5-RP45
3M (TC)
Product No:
1.875-5-RP45
Usage -
Width 1.88" (47.63mm) 1 7/8"
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series VHB™ RP45
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)
Shelf Life Start Date of Shipment
Temperature Range 200°F (93°C) Max
Base Product Number RP45
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)