
Phoenix Contact
Product No:
1880876
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 7.62MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.197
1.197
10
1.1628
11.628
50
1.0868
54.34
100
0.99978
99.978
250
0.923704
230.926
500
0.882911
441.4555
2500
0.84474
2111.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | COMBICON GMSTBA |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | - |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.339" (8.61mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |