
Phoenix Contact
Product No:
1881325
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.983
2.983
10
2.90225
29.0225
50
2.71244
135.622
100
2.49546
249.546
250
2.305574
576.3935
500
2.203886
1101.943
2500
2.11926
5298.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | MICRO-COMBICON FK-MC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 4 A |
| Voltage - UL | 125 V |
| Current - IEC | 4A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.463" (11.76mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 8mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 20-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-0.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |