
Phoenix Contact
Product No:
1881338
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.484
4.484
10
4.3624
43.624
50
4.0774
203.87
100
3.751075
375.1075
250
3.465714
866.4285
500
3.312783
1656.3915
2500
3.17889
7947.225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | MICRO-COMBICON FK-MC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 4 A |
| Voltage - UL | 125 V |
| Current - IEC | 4A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.463" (11.76mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 8mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 20-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-0.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |