
Phoenix Contact
Product No:
1881451
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.349
1.349
10
1.31195
13.1195
50
1.22588
61.294
100
1.127745
112.7745
250
1.041922
260.4805
500
0.995961
497.9805
2500
0.95589
2389.725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | MICRO-COMBICON MC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 4 A |
| Voltage - UL | 125 V |
| Current - IEC | 4A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.319" (8.10mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |