
Phoenix Contact
Product No:
1881529
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 10POS 90DEG 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.237
4.237
10
4.1211
41.211
50
3.8513
192.565
100
3.54312
354.312
250
3.273586
818.3965
500
3.129186
1564.593
2500
3.00105
7502.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | MICRO-COMBICON MC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 4 A |
| Voltage - UL | 125 V |
| Current - IEC | 4A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.319" (8.10mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Positions | 10 |
| Positions Per Level | 10 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |