
Phoenix Contact
Product No:
1881558
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9405
0.9405
10
0.912
9.12
50
0.85196
42.598
100
0.783845
78.3845
250
0.724166
181.0415
500
0.692208
346.104
2500
0.6669
1667.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | MICRO-COMBICON MCV |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 4 A |
| Voltage - UL | 125 V |
| Current - IEC | 4A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.398" (10.11mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |