
Phoenix Contact
Product No:
1881613
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3915
3.3915
10
3.3022
33.022
50
3.08617
154.3085
100
2.83936
283.936
250
2.623292
655.823
500
2.507525
1253.7625
2500
2.40825
6020.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | MICRO-COMBICON MCV |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 4 A |
| Voltage - UL | 125 V |
| Current - IEC | 4A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.398" (10.11mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 8 |
| Positions Per Level | 8 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |