
Phoenix Contact
Product No:
1883051
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2015
3.2015
10
3.116
31.16
50
2.91232
145.616
100
2.67938
267.938
250
2.47551
618.8775
500
2.366336
1183.168
2500
2.27487
5687.175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Card Edge |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON ZEC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 10A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.689" (17.50mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |