
Phoenix Contact
Product No:
1888700
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 4P SIDE ENT 5.08MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.242
2.242
10
2.14985
21.4985
50
2.05599
102.7995
100
1.99994
199.994
250
1.869144
467.286
500
1.719595
859.7975
1000
1.588761
1588.761
2500
1.518708
3796.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | COMBICON MKDSN |
| Current | 20 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 12-30 AWG |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Positions Per Level | 4 |
| Operating Temperature | - |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | - |