
Phoenix Contact
Product No:
1893685
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.812
2.812
10
2.73505
27.3505
50
2.55588
127.794
100
2.35144
235.144
250
2.172536
543.134
500
2.0767
1038.35
2500
1.99329
4983.225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Card Edge |
| Color | Green |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | COMBICON ZEC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 8A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.689" (17.50mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-1mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |