Home / Oscillators / 18QHTF57-44.200-OE
18QHTF57-44.200-OE
Mercury United Electronics, Inc.
Product No:
18QHTF57-44.200-OE
Description:
44.2 MHz XO 1.8V 7.0X5.0 MM OE
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 44.2 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 23mA