
Century Spring Corp
Product No:
1901CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O=1.250,L= 2.00,W= .1055
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.707
6.707
50
6.36804
318.402
150
6.03288
904.932
300
5.69772
1709.316
500
5.0274
2513.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 23.0 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Spring Steel |
| End Style | Closed & Ground |
| Free Length | 2.000" (50.80mm) |
| Wire Diameter | 0.105" (2.67mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 1.040" (26.41mm) |
| Diameter - Outside | 1.250" (31.75mm) |