
Phoenix Contact
Product No:
1902110
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.584
2.584
10
2.5118
25.118
50
2.34726
117.363
100
2.15954
215.954
250
1.99519
498.7975
500
1.907125
953.5625
2500
1.83027
4575.675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | COMBICON FKCT |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.591" (15.00mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |