
Phoenix Contact
Product No:
1903096
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.615
1.615
10
1.57225
15.7225
50
1.46927
73.4635
100
1.35166
135.166
250
1.248832
312.208
500
1.193808
596.904
2500
1.14855
2871.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | COMBICON GMSTBVA |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | - |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.472" (12.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.154" (3.90mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |