
Phoenix Contact
Product No:
1909731
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.883
4.883
10
4.7538
47.538
50
4.44239
222.1195
100
4.086995
408.6995
250
3.77606
944.015
500
3.609544
1804.772
2500
3.46788
8669.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON FKCVR |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.661" (16.80mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |