
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1909782-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD R/A 3POS 1.2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.89395
8.9395
100
0.80294
80.294
500
0.656925
328.4625
1000
0.583927
583.927
5000
0.510938
2554.69
10000
0.485393
4853.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | High Performance Interconnect (HPI) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Shrouding | Shrouded - 3 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical |
| Contact Type | Tab |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.047" (1.20mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.055" (1.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1909782 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |