
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1909782-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD R/A 4POS 1.2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.311
1.311
10
1.14
11.4
100
1.018495
101.8495
500
0.848787
424.3935
1000
0.727529
727.529
5000
0.645069
3225.345
10000
0.630524
6305.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | High Performance Interconnect (HPI) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Shrouding | Shrouded - 3 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical |
| Contact Type | Tab |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.047" (1.20mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.055" (1.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1909782 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |