
Phoenix Contact
Product No:
1910380
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.016
5.016
10
4.88395
48.8395
50
4.56418
228.209
100
4.199
419.9
250
3.879534
969.8835
500
3.708344
1854.172
2500
3.5568
8892
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON FKC |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.591" (15.00mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |