
Phoenix Contact
Product No:
1911871
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.674
4.674
10
4.5486
45.486
50
4.25125
212.5625
100
3.911055
391.1055
250
3.613534
903.3835
500
3.454105
1727.0525
2500
3.315918
8289.795
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON MSTB |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 16 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 16A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.591" (15.00mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |