
Phoenix Contact
Product No:
1912317
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.332
4.332
10
4.2142
42.142
50
3.93813
196.9065
100
3.62311
362.311
250
3.347496
836.874
500
3.199847
1599.9235
2500
3.07515
7687.875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON MVSTBR |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Wire Side) |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 16 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 16A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.024" (26.01mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |