
Phoenix Contact
Product No:
1913727
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS 10.16MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.811
10.811
10
10.5203
105.203
50
9.8325
491.625
100
9.0459
904.59
250
8.357606
2089.4015
500
7.964344
3982.172
1000
7.472652
7472.652
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.400" (10.16mm) |
| Series | COMBICON PC |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 5 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 41A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | - |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.528" (13.40mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Silver |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |