
Phoenix Contact
Product No:
1913921
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.121
1.121
10
1.0925
10.925
50
1.02106
51.053
100
0.939455
93.9455
250
0.867958
216.9895
500
0.829597
414.7985
1000
0.799434
799.434
2500
0.79287
1982.175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Color | Green |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | COMBICON FK-MPT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 4 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 4A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 250 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 6.5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 20-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.12-0.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |