
Phoenix Contact
Product No:
1916397
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.653
1.653
10
1.6093
16.093
50
1.50404
75.202
100
1.383675
138.3675
250
1.278396
319.599
500
1.221947
610.9735
2500
1.17078
2926.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | COMBICON MC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 8A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 160 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | - |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.285" (7.25mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.134" (3.40mm) |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |