
Phoenix Contact
Product No:
1916410
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7405
4.7405
10
4.61415
46.1415
50
4.31205
215.6025
100
3.967105
396.7105
250
3.665252
916.313
500
3.503505
1751.7525
2500
3.36414
8410.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | MINI-COMBICON MC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2 |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 8A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 160 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.22-0.25 Nm (1.9-2.2 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | - |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.437" (11.10mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | - |