
Phoenix Contact
Product No:
1922488
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 10.16MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0325
6.0325
10
5.87005
58.7005
50
5.48644
274.322
100
5.04754
504.754
250
4.663512
1165.878
500
4.444043
2222.0215
1000
4.169721
4169.721
2500
3.62406
9060.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.400" (10.16mm) |
| Series | COMBICON PCV |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 5 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 76A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.114" (28.30mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Silver |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |