
Phoenix Contact
Product No:
1922637
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS 10.16MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.4285
11.4285
10
11.11405
111.1405
50
10.3873
519.365
100
9.556335
955.6335
250
8.829186
2207.2965
500
8.413675
4206.8375
1000
7.894329
7894.329
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.400" (10.16mm) |
| Series | COMBICON PCU |
| Package | Bulk |
| Features | Mounting Flange |
| Screw Size | M4 |
| Current - UL | 50 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 41A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 1.2-1.5 Nm (10.6-13.3 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.335" (33.90mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 12mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Silver |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-20 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-10mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |