
Phoenix Contact
Product No:
1923762
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.121
1.121
10
1.0887
10.887
50
1.01707
50.8535
100
0.93575
93.575
250
0.864576
216.144
500
0.826386
413.193
2500
0.79287
1982.175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON MSTBA |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 16 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 16A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.339" (8.61mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |