
Phoenix Contact
Product No:
1923924
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.002
3.002
10
2.92125
29.2125
50
2.72973
136.4865
100
2.51142
251.142
250
2.320356
580.089
500
2.218022
1109.011
2500
2.12667
5316.675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | COMBICON MSTBA |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 16 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 16A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.339" (8.61mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 8 |
| Positions Per Level | 8 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |