
Phoenix Contact
Product No:
1924114
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6765
3.6765
10
3.572
35.72
50
3.3383
166.915
100
3.071255
307.1255
250
2.837612
709.403
500
2.712383
1356.1915
2500
2.60091
6502.275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | COMBICON MSTB |
| Package | Bulk |
| Features | Mating and Mounting Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 16 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 16A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.339" (8.61mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |