
Weidmüller
Product No:
1924660000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 10.16MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.7415
15.7415
10
14.5407
145.407
25
14.07748
351.937
50
13.15142
657.571
100
12.96617
1296.617
250
12.040034
3010.0085
500
11.8085
5904.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.400" (10.16mm) |
| Series | Omnimate BU |
| Package | Bulk |
| Features | Latch Lock, Mating Flange |
| Screw Size | M4 |
| Current - UL | 60 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 78.3A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 1.2-1.5 Nm (10.6-13.3 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.205" (30.61mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 12mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Silver |
| Operating Temperature | -50°C ~ 130°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 4-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-16mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |