
Phoenix Contact
Product No:
1925692
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.325
3.325
10
3.2376
32.376
50
3.02537
151.2685
100
2.78331
278.331
250
2.571574
642.8935
500
2.458144
1229.072
2500
2.35638
5890.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | COMBICON FKC |
| Package | Bulk |
| Features | Latch Lock, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.591" (15.00mm) |
| Termination Style | Screwless - Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |