
Phoenix Contact
Product No:
1925702
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.0065
5.0065
10
4.87445
48.7445
50
4.55544
227.772
100
4.19102
419.102
250
3.872162
968.0405
500
3.701333
1850.6665
2500
3.5568
8892
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | COMBICON FKC |
| Package | Bulk |
| Features | Latch Lock, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.591" (15.00mm) |
| Termination Style | Screwless - Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |