
Phoenix Contact
Product No:
1928770
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLK 3POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5105
1.5105
10
1.4725
14.725
50
1.37579
68.7895
100
1.26578
126.578
250
1.16945
292.3625
500
1.117808
558.904
1000
1.074792
1074.792
2500
1.07445
2686.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Color | Green |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | COMBICON FK-MPT |
| Current | 4 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 20-28 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Positions Per Level | 3 |
| Operating Temperature | - |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | - |