
Phoenix Contact
Product No:
1929517
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLK 2P SIDE ENT 10.16MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.5495
12.5495
10
12.20275
122.0275
50
11.40437
570.2185
100
10.492085
1049.2085
250
9.693724
2423.431
500
9.237591
4618.7955
1000
8.667401
8667.401
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Color | Green |
| Pitch | 0.400" (10.16mm) |
| Series | COMBICON MKDSP |
| Current | 60 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 600 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 6-20 AWG |
| Screw Thread | M4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 1.2-1.5 Nm (10.6-13.3 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | - |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | - |