
Weidmüller
Product No:
1929790000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.1435
11.1435
10
9.8078
98.078
25
9.2511
231.2775
50
8.80517
440.2585
100
8.63797
863.797
250
7.523392
1880.848
500
7.244738
3622.369
1000
6.966094
6966.094
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Blade Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | Omnimate BV |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 40.5 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 41A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.909" (23.09mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 12mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 7 |
| Positions Per Level | 7 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 125°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-6mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |