
Weidmüller
Product No:
1930400000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 7.62MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.1535
7.1535
10
5.63825
56.3825
25
5.36332
134.083
50
4.86818
243.409
100
4.67571
467.571
250
4.125622
1031.4055
500
3.850578
1925.289
1000
3.575524
3575.524
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Blade Pins |
| Color | Black |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | Omnimate SV |
| Package | Bulk |
| Features | Mating and Mounting Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 40.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 41A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.449" (11.40mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 130°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |