
Weidmüller
Product No:
1931620000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.384
6.384
10
4.8659
48.659
25
4.55734
113.9335
50
4.0508
202.54
100
3.96283
396.283
250
3.654612
913.653
500
3.302352
1651.176
1000
2.92809
2928.09
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Blade Pins |
| Color | Black |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | Omnimate SV |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 42 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 41A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.909" (23.09mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 12mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 125°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-6mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |